Väärinkäytöksiä ulkokentillä

lauantai, kesäkuu 17, 2017

Alkukesän aikana on ulkokentillä toistuvasti ollut tilanteita, joissa kentille mennään pelaamaan ilman varattua vuoroa. PVS haluaa korostaa, että näin ei voi tehdä. Aina kun menee kentälle niin pitää olla varaus tehtynä sähköiseen varausjärjestelmään. Tästä asiasta on myös harvinaisen selvät ohjeet ja infot kenttien ovien yhteydessä. Pelaaminen ilman varausta tuntuu keskittyvän tiettyihin pelaajiin ja heille on myös toistuvasti huomautettua asiasta. Näillä huomautuksilla ei ole ollut vaikutusta joten nyt on päätetty ottaa käyttöön sakkomaksu tällaisten tilanteiden kohdalla. Jos vuoroa ei ole varattu niin tunnista/tunneista lähetetään kolminkertainen maksu pelaajalle. Mikäli tätä maksua ei pikaisesti makseta seuraa porttikielto kentille. PVS valittelee, että joudumme ottamaan käyttöön tällaisia rajumpia keinoja, mutta kun toistuvat huomautukset ja asiasta puhuminen ei ole tuottanut lainkaan tulosta ei vaihtoehtoja ole. Tulemme valvomaan vuorojen varauksia koko kesän tehostetusti koko seuran henkilöstön toimesta. Kaikkia jäseniä pyydetään ilmoittamaan seuran johdolle jos huomaatte, että kentillä pelataan ilman varausta, kiitos. Kaikesta huolimatta toivotamme pelaajille ahkeraa ja antoisaa tenniskesää!