PVS perustaa kilparyhmän ja hakuaika 27.3 asti!

sunnuntai, maaliskuu 18, 2018

Porin Verkkopalloseuran kilparyhmä

Porin Verkkopalloseura on perustamassa kilparyhmää kilpakentillä menestykseen tähtääville nuorille. Kilparyhmän tarkoituksena on toimia seuran puolesta apuna pelaajan kilpailemisen aloittamiselle ja kehittämiselle. Yhtä tärkeinä tukijoina asiassa ovat kuitenkin myös koulu ja tietysti kotijoukot. Näiden kolmen vaikuttajan hyvä yhteistyö on erittäin tärkeä edellytys kilpailemisen toimimiseksi.

Mitä pelaaja saa kilparyhmäläisenä:

• tennis- ja oheisvalmennusta, jonka tarkoituksena on antaa nuorelle hyvät eväät menestykseen kilpakentillä
• yksilöllistä ohjausta kilpailemisen aloittamiseen sekä eteenpäin viemiseen
o mm. henkilökohtaiset keskustelut valmentajien kanssa
• taloudellista tukea mm. harjoituksiin (keskustelut erikseen valmentajien ja seuran kanssa)
• mahdollisuuden hankkia henkilökohtaisen oheisharjoitteluohjelman
• mahdollisuuden osallistua kilpailumatkoille, joihin lähdetään kilparyhmän kanssa
• mahdollisuuden keskustella valmentajiemme kanssa, joilla on vankka kilpailutausta takanaan

Mitä pelaajalta vaaditaan kilparyhmäläisenä:

• avointa hakemusta kilparyhmään
o hakeminen tapahtuu 12.3. – 27.3. välisenä aikana
o hakemukset sähköpostilla Johanna Liljegrenille (johanna.liljegren@pvs.fi)
o hakemuksessa vähintään esille tuotavia kohtia
1. omat tavoitteet (3kk, 1v, 5v)
2. Mitä haluat tennikseltä?
3. Mitä olet valmis tekemään kehittyäksesi ja saavuttaaksesi asettamasi tavoitteet?
4. oma näkemys tämän hetkisestä tilanteestasi tennispelaajana ja kehityskohteistasi
5. itse laadittu kilpailukalenteri vuodelle 2018 ja sen toteuttaminen (vähintään 1 kilpailu/kk elokuun loppuun asti,
syyskuu-joulukuu: yhteensä vähintään 6 kilpailua)
• omatoimisuutta sekä harjoittelun, että kilpailemisen suhteen
o mm. oheisharjoittelu oman fysiikkaohjelman mukaan
• sitoutumista tennikseen ja prioriteettien asettamista
• luottamuksen osoittamista seuraa, muita pelaajia ja valmentajia kohtaan
• osallistumista seuran järjestämiin tapahtumiin (mm. divarijoukkueiden kotiotteluiden seuraaminen paikan päällä)
• yhdessä sovittujen pelisääntöjen noudattamista ja asiallista käytöstä

Kilparyhmä on tarkoitettu pelaajille, joilla on itsellään erittäin kova motivaatio harjoitella ja kehittyä myös omatoimisesti. Lisäksi heiltä odotetaan mahdollisissa edustustehtävissä moitteetonta, urheilijamaista käyttäytymistä ja luottamuksen osoittamista. Mikäli seura tai valmentajat huomaavat, ettei pelaaja täytä kilparyhmään kuulumiseen vaadittuja kriteerejä tai rikkoo sovittuja sääntöjä, johtaa se pelaajan poistamiseen kilparyhmästä ja sen kautta hankittujen etuuksien (esim. taloudellinen tuki harjoitteluun) menetystä. Ryhmään hakemusten ja valmentajien toimesta tapahtuvan pelaajan toiminnan seuraamisen pohjalta, valituille pelaajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti viimeisen hakemuspäivän (27.3.) jälkeen mahdollisimman pian. Mikäli sinulla on ryhmää koskevia kysymyksiä, voit olla yhteydessä Johanna Liljegreniin (yhteystiedot löytyvät verkkosivuilta www.pvs.fi).

Räätälöityt kotisivut tarjoaa: